Hakemler İçin


Sisteme HAKEM Olarak Kayıt Olmak İçin

 1. Makale Yönetim Sistemi’ne girerek Yeni Üyelik kısmından unvan, ad, soyad ve diğer alanları doldurarak sisteme kayıt olunuz.
 2. Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapınız.
 3. Üst menüden Profilim menüsünü seçiniz ve sol üstte yer alan Düzenle butonunu tıklayınız.
 4. İlk bölümde gerekli kısımları doldurarak Kaydet’i tıklayınız.
 5. İkinci bölümde Doçentlik alanınızı seçiniz, bilim dalınızı seçiniz ve ilgili olduğunuz alanları seçerek anahtar kelimeleri doldurunuz ve kaydediniz.
 6. En altta yer alan Hakem olmak ister misiniz? sorunu Evet olarak yanıtlayınız ve Kaydet’i tıklayınız.
 7. Editör onayladıktan sonra Hakem olarak kaydınız tamamlanacaktır.

Sistemden Gönderilen Bir Makaleyi Değerlendirmek İçin

 1. Makale Yönetim Sistemi’nden sisteme kayıt olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız.
 2. Üst menüde bulunan Hakem butonunu tıklayınız.
 3. Hakem sayfasında açılan Makaleler butonunu tıklayınız.
 4. Açılan sayfada değerlendirmeniz istenen makalenin ismini, durumunu göreceksiniz. En solda yer alan Görüntüle başlığı altında bulunan büyüteç sembolüne tıklayınız.
 5. Yeni açılan sayfada makale bilgilerini ve İngilizce-Türkçe özetlerini göreceksiniz. En altta da makaleyi değerlendirmeyi kabul edip etmediğiniz sorulmaktadır. Kabul etmek için yeşil kısımda bulunan Değerlendirmek İstiyorum butonuna tıklayınız.
 6. Değerlendirmeyi kabul ettikten sonra Makale dosyasını indirebilir ve aynı sayfada açılan değerlendirme formundan makaleyi değerlendirebilirsiniz.
 7. Formda bir kısmı işaretleyip en alttaki Kaydet tuşunu tıklarsanız değerlendirmeye daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 8. Formun tamamını doldurduysanız ve değerlendirmeniz sona erdiyse Kaydet ve Bitir butonunu tıklamanız gerekmektedir.

NOTLAR

 1. Doçent olmasanız dahi profilinizdeki Doçentlik Alanı bölümüne uzmanlık alanı bilgilerinizi giriniz. Makale ve hakem eşleştirmesi alanlar üzerinden yapıldığı için bu bilgilerin girilmesi önemlidir.
 2. Değerlendirme formunda bütün soruların işaretlenmiş ve sonundaki yorum kısımlarının doldurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde form gönderilmemektedir.
 3. Sistemle ilgili her türlü sorununuzda efdergi@hacettepe.edu.tr adresinden yardım isteyebilirsiniz.

efdergi@hacettepe.edu.tr           http://www.efdergi.hacettepe.edu.tr              Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı 06800 Beytepe / Ankara

 Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Facebook Sayfası          Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Twitter Hesabı